Przejdź do treści

Bilans masy ciała

To bez znaczenia, czy Twoim dążeniem jest pozbycie się zbędnych kilogramów, czy może zyskanie tkanki tłuszczowej lub mięśniowej, powinnaś poznać swój wskaźnik masy ciała, w skrócie BMI. Co to właściwie jest Body Mass Index i jak go dobrze obliczyć?

Body Mass Index, czyli wskaźnik masy ciała dostarcza wiadomości dotyczące stosunku wagi ciała do wzrostu, co z kolei pomaga w szybkiej kwalifikacji stopnia otyłości. W klasyfikacji tej występuje sześć stopni rozmieszczonych na skali niedowaga – ekstremalna nadwaga (trzeci stopień otyłości). Dla każdego stopnia wskazane jest także ryzyko zdrowotne związane z otyłością i tu wymienić można indeks BMI poniżej 18, 5 wskazuje na zbyt niską wagę i może być przyczyną różnych problemów zdrowotnych.

Jak obliczyć BMI? Wystarczy, że kojarzysz jaka jest Twoja waga oraz niezbędny Ci jest Twój wzrost wyrażony w metrach. Wszystko co musisz zrobić, to podzielić swoją wagę podaną w kilogramach przez wzrost podany w metrach podniesiony wcześniej do kwadratu. Rezultat, który w ten sposób otrzymasz to Twój własny wskaźnik BMI. W tym momencie wystarczy zestawić go z klasyfikacją i dowiedzieć się, czy Twoje BMI jest odpowiednie. Nie zapomnij o tym, że podczas obliczania wskaźnika masy ciała wzrost musi być podany w metrach – podawanie wzrostu w centymetrach to oczywisty błąd, który utrudnia wykonanie właściwych obliczeń.

Choć wskaźnik BMI jest przydatny, w określaniu stanu swojego zdrowia nie należy kierować się wyłącznie nim. Wyznaczony wynik potraktuj raczej jako podstawowe określenie punktu, z którego zaczynasz, by po jakimś czasie móc cieszyć się wymarzoną sylwetką.