Przejdź do treści

Co to jest trądzik

Nieestetyczne wypryski w okolicach twarzy czy dekoltu to zmora niejednego nastolatka. Za dokuczliwe zmiany skórne odpowiada niezwykle uciążliwa, przewlekła choroba zapalna mieszków łojowo-włosowych, nazywana trądzikiem. Przypadłość najczęściej dotyka osoby w wieku dojrzewania – dziewczęta między czternastym a siedemnastym rokiem życia oraz u chłopców między szesnastym a dziewiętnastym rokiem życia.

Przyczyny powstawania trądziku młodzieńczego 

Za powstawanie trądziku najczęściej odpowiedzialne są hormony – androgeny. Hormony te pobudzają się właśnie w okresie dojrzewania, co niekorzystnie wpływa na wygląd skóry. Powiększone gruczoły łojowe, produkują nadmierną ilość łoju, co prowadzi do pojawiania się wyprysków. Trądzik młodzieńczy pojawia się zwykle na twarzy, jednak może występować również w okolicach pleców, dekoltu, ramion i pośladków.

U młodych osób trądzik może jednak wynikać również z innych przyczyn. Wśród nich można by wymienić alergie pokarmowe, pasożyty, reakcje na przyjmowanie leków lub niewłaściwe dbanie o skórę twarzy, co skutkuje zatykaniem gruczołów łojowych i pojawianiem się trądziku. 

Czym objawia się trądzik i jak z nim walczyć

Trądzik przybiera postać zaskórników, zaczerwień skóry, ognisk zapalnych, krostek czy też grudek. W niektórych przypadkach zmiany skórne rozwijają się do tego stopnia, że zaczynają powstawać nacieki ropne, torbiele oraz cysty, po których często pozostają szpetne blizny potrądzikowe. 

W leczeniu trądziku ważna jest jego odpowiednia diagnostyka, dlatego warto skonsultować ten problem z dermatologiem lub endokrynologiem. W przypadku trądziku grudkowo-ogólnego leczenie polega na stosowaniu antybiotyków miejscowych oraz ogólnych. Natomiast, kiedy ma się do czynienia z trądzikiem ropowiczym, należy też często stosować izotretynoinę, która pomaga zmniejszyć ilość wydzielanego sebum i bakterii. 

Przy miejscowym leczeniu trądziku młodzieńczego używa się przede wszystkim maści, kremów oraz żeli, zawierających w sobie retinoidy, nadtlenek benzoilu, antybiotyki i kwas azelainowy. Osoby, które borykają się z problemem bardzo intensywnego trądziku, podejmują zwykle leczenia doustne. Kuracja polega na przyjmowaniu wskazanych antybiotyków, tabletek antykoncepcyjnych, leków przeciwzapalnych czy przeciwzaskórnikowych. W niektórych przypadkach zaleca się również zabiegi oczyszczające, specjalistyczne peelingi czy terapie laserowe.