Przejdź do treści

Cellulit – jakie są powody występowania?

Skórka pomarańczowa to problem milionów kobiet. Nie jest on groźny dla zdrowia, jednak stanowi dla wielu kobiet przyczynę złego samopoczucia ze względu na niezbyt przyjemny wygląd.

Przyczyny formowania się cellulitu

Jednym z częstych powodów pojawienia się cellulitu, który nazywany jest także skórką pomarańczową, jest znikoma aktywność fizyczna. Duża liczba kobiet, bo to ich przede wszystkim dotyczy cellulit, spędza długie dnie siedząc. Jest to szybka droga do pojawienia się się skórki pomarańczowej. Często pojawia się wtedy cellulit na udach czy biodrach, lecz również na ramionach, a czasami na pośladkach. Z tego względu, aby uniknąć cellulitu trzeba się regularnie ruszać. W przypadku wykonywania pracy, która wymaga od nas, aby przez wiele godzin siedzieć przy biurku, warto wygospodarować jakiś czas, po to, aby po pracy pobiegać, lub też popływać.

Przyczyn występowania się cellulitu jest bardzo dużo. Właśnie dlatego, cellulit jest tak powszechnym zjawiskiem. Okazuje się, że cellulit może powodować nadwaga. Po pierwsze dlatego, że u osób z nadmiarem tkanki tłuszczowej pojawia się więcej komórek tłuszczowych, a po drugie, hamuje ona znacząco krążenie krwi. Nie znaczy to w żadnym wypadku, że u osób nieotyłych cellulit się nie pojawia.

Co więcej, dla cellulitu kluczowe jest także jaką dietę stosujemy. Niezwykle ważne jest, aby była ona bogata w błonnik. Produkty jakie dobrze jest spożywać walcząc z cellulitem, to przede wszystkim takie, w których jest niewiele węglowodanów oraz tłuszczy. Ponadto, jeśli chcielibyśmy uniknąć wystąpienia się cellulitu, dobrze jest ograniczyć palenie papierosów.

Przyczyną formowania się się cellulitu może być jednocześnie nieprawidłowe krążenie. Może być ono spowodowane na przykład przez wspomnianą już wcześniej nadwagę, natomiast nie tylko przez nią. Co interesujące, nieprawidłowe krążenie w dolnej partii ciała powodowane jest nierzadko przez płaskostopie. Stąd też wiadomo, że istnieje związek pomiędzy płaskostopiem a cellulitem. Płaskostopie występuje zazwyczaj już u kilkulatków, i to wtedy powinno się je korygować, aby uniknąć walki z cellulitem w dorosłym życiu.

Dodatkowo, cellulit na udach, ramionach, czy jakiejkolwiek innej części ciała, może być wynikiem zaburzeń związanych z hormonami. Okazuje się, że występuje on, kiedy dochodzi w organizmie do dużych zmian poziomu estrogenów. W związku z tym, tak często cellulit pojawia się u kobiet czy to w okresie menopauzy, czy też zaraz po ciąży. Jest to konsekwencją wahań hormonalnych które występują w tych dwóch sytuacjach. W sytuacji, kiedy żadne amatorskie metody nie przynoszą wyczekiwanych rezultatów, należy zwrócić się o wskazówkę do specjalisty, dlatego, że źródłem cellulitu jest wtedy najprawdopodobniej niewłaściwie funkcjonujący układ hormonalny.