Przejdź do treści

W jaki sposób leczyć trądzik

Jak leczyć trądzik – oto pytanie, jakie z pewnością zadawało sobie większość osób i które dotyczy kolejnych pokoleń młodzieży oraz ludzi dorosłych. Bowiem chociaż pozornie może wydawać się, że jest to dość błaha dolegliwość, tak naprawdę jest ona niełatwa w leczeniu i przysparzająca mnóstwa cierpienia, powodowanego silnym dyskomfortem psychicznym.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą trzeba sobie uświadomić walcząc z trądzikiem, jest fakt, że trądzik koniecznie TRZEBA LECZYĆ. Pozostawiony bez odpowiedniego leczenia, zazwyczaj staje się prawdziwym koszmarem. To choroba, która wymaga wizyty u dermatologa i pomocy profesjonalisty – lekarza dermatologa.

Dzięki odpowiednio podjętemu leczeniu uda się uniknąć nieestetycznych i trwałych zmian skórnych, jak na przykład blizny, czy przebarwienia.

Domowe zabiegi

Dobrze, jeśli wizytę u lekarza połączysz z domowymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Jednak poprzestanie tylko na samodzielnie wykonywanych zabiegach domowych przy dużych zmianach skórnych, nie przyniesie pożądanych rezultatów. mogą one okazać się efektywne przede wszystkim w przypadku bardzo drobnej postaci trądziku. Jeżeli stopień zaawansowania choroby jest znaczny, wtedy konieczna jest wizyta u dermatologa.

Jak leczyć?

Im trądzik jest bardziej zaawansowany, tym bardziej skomplikowane jest leczenie. Lekarz dermatolog dobierze odpowiednie leki, przede wszystkim preparaty posiadające w swym składzie izotretinoinę. To preparaty, które złuszczają martwy naskórek a także wpływają na regulację pracy gruczołów łojowych.

Lecząc, przede wszystkim nie należy zniechęcać się brakiem szybkich rezultatów. To proces długotrwały, wymagający cierpliwości i systematyczności, jednak zdający egzamin, pod warunkiem że będziemy ściśle przestrzegać zasad leczenia. 

Istnieją dwa podstawowe sposoby leczenia trądziku:

– miejscowe – przy niedużych i łagodnych i średnich zmianach. Wówczas stosuje się kremy, maści, żele i rozmaite preparaty do użytku zewnętrznego – stosowane bezpośrednio na wypryski. 

– leczenie ogólne – za pomocą preparatów doustnych. To leczenie, które stosuje się w przypadku nasilonych zmian trądzikowych.

Dobrym rozwiązaniem jest, by oprócz leczenia typowo dermatologicznego zastosować także różnorodne profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Dobre rezultaty przynosi n przykład peeling medyczny, mikrodermabrazja, czy też – jeżeli jest taka konieczność – redukcja blizn przy pomocy laserów.

Podczas leczenia trądziku, należy pamiętać że pod żadnym pozorem nie wolno wyciskać, czy też gnieść zmian trądzikowych. Skutkiem tego typu działań będą wyłączne szpecące blizny i pogłębienie zmian oraz rozszerzenie stanu zapalnego skóry. 

W pielęgnacji dobrze sprawdzają się łagodne preparaty apteczne, zaś twarz należy myć delikatnymi, antybakteryjnymi żelami i piankami, które nie będą dodatkowo podrażniać. Twarz po umyciu dobrze jest też przetrzeć tonikiem bezalkoholowym, natomiast na koniec nałożyć na twarz delikatny krem nawilżający. Dobre rezultaty przynosi ponadto stosowanie maseczek i peelingów oczyszczających na skórę twarzy, jednak nie więcej niż raz, lub dwa w tygodniu.