Przejdź do treści

Jak musi wyglądać dietetyczny obiad?

Uznaje się w naszym społeczeństwie, że to właśnie obiad jest najistotniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia. Gdy więc tylko mija południe i nadchodzi godzina trzynasta, prawie wszyscy planujemy, aby zjeść coś obfitego, pożywnego i pysznego. Jeżeli jednak jesteśmy na diecie, powinniśmy przyrządzić dietetyczny obiad. Z czego powinien się składać?

Nasz obiadowy talerz należy podzielić na trzy części. Jedna z nich powinna być przeznaczona na potrawę mięsną bądź rybę, druga na sałatkę, a ostatnia, trzecia na dodatki np. ryż lub kaszę. Zwykle przyjmujemy, że to właśnie mięso będzie stanowić największą część naszego obiadu, a tak wcale nie musi być. To raczej sałatka musi stanowić większość naszego talerza. Następnie ćwierć naczynia zostanie uzupełniona przez danie mięsne, a ostatnia część przez dodatki. Jedzenie zaczynajmy również od spożycia sałaty. Sałatka zapełni nasz brzuch. Warzywa zawierają bowiem spore ilości błonnika, który nasyci nas na długi czas. Gdy skonsumujemy taką sałatkę, na pewno sięgniemy po mniejsze ilości innych potraw, a to właśnie wyjdzie nam tylko na plus. Nie zapominajmy także, iż nawet dietetyczny posiłek nie będzie dla nas dobry, jeżeli spożyjemy go w potężnych ilościach. Postarajmy się więc nakładać potrawy na niezbyt duże talerzyki. To one sprawią, że nasz mózg otrzyma informację, że zjadamy duże ilości jedzenia. To dzięki temu szybciej się nasycimy i raczej nie sięgniemy po kolejną porcję.

I jeśli właśnie tak będą wyglądać nasze codzienne obiady, z całą pewnością dzięki nim ułatwimy sobie proces odchudzania. Na pewno będziemy mogli sprawniej pozbywać się zbędnych kilogramów, a przy tym zapewnimy sobie lepsze zdrowie.