Przejdź do treści

Leczenie pryszczy

Zmiany na skórze twarzy, w czasie pokwitania to popularna dolegliwość. Często jednak, ponadto w dorosłym wieku, borykamy się z problemem trądziku. Jego pozbycie się zwykle wymaga zastosowania porady dermatologa. Wiele osób, które bez zauważalnej różnicy stosowały różne sposoby terapii, wciąż zadaje sobie pytanie, jak pozbyć się trądziku?

Skutecznych sposobów jest co najmniej parę. Możemy zaaplikować sobie sprawdzone domowe metody oraz takie, które zaleci nam doktor. preparaty na trądzik zapisywane na receptę przez dermatologa nierzadko mają ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Mogą wymagać stosowania specjalnych środków ostrożności, jak choćby antykoncepcja czy kontrola enzymów wątrobowych. Prawda jest jednak taka, że zazwyczaj raz przeprowadzona kuracja, może być skuteczna na bardzo długi czas. Różne tabletki na trądzik promowane w telewizji czy w radiu są możliwe do kupienia bez recepty. Jednakże ich działanie pozostawia sporo do życzenia. Zdarza się jednak, że mogą one funkcjonować.

Nieco mniej radykalna metoda to maść na trądzik. Zwykle skutki użycia tego typu środka są różne. Nie każdemu pomaga w ten sam sposób. Przy stosowaniu czegoś takiego również możemy spodziewać się skutków niepożądanych, jak zaczerwienienie cery czy też uczulenie na słońce. Maść na trądzik zazwyczaj zawiera w swoim składzie antybiotyk i środki mające za zadanie złuszczanie powierzchni skóry. Są one tolerowane w zależności od osoby. Maść na trądzik może mieć także inny skład. Często posiada w swojej strukturze cynk, mający właściwości wysuszające. Produkty, które rozsmarowujemy na twarzy nie zawsze są dobre, ponieważ mogą wydłużać czas gojenia się wyprysków. Sytuacja zależy oczywiście od stopnia nasilenia trądziku. Używana miejscowo maść na trądzik może być skuteczna, gdy mamy pojedyncze wypryski. Z kolei, gdy cała twarz jest wysypana krostami, lepsza opcja to najprawdopodobniej tabletki na trądzik.

Często leczenie trądziku trwa dużo czasu i jest konieczne stosowanie zapisanych środków farmakologicznych. Czasami sięgamy po domowe sposoby, ale tutaj również trzeba zachować rozwagę. Nasza cera jest wrażliwa i używanie nieprzetestowanych substancji może grozić w najlżejszym przypadku zaczerwienieniem i obrzękiem na twarzy. Być może nie opłaca się tak ryzykować. Pomoc lekarza od chorób skóry jest w tym przypadku nieoceniona.