Przejdź do treści

Leczenie środkami farmakologicznymi pryszczy

Zdecydowana większość naszej populacji ma niezbyt przyjemne doświadczenia z trądzikiem, który zazwyczaj powstaje w wieku dorastania i może towarzyszyć naszej cerze do 35 roku życia, a w sporadycznych przypadkach nawet dłużej. Kiedyś zbagatelizowany, był w istocie zmorą tych, którzy borykali się z jego agresywnymi postaciami. W obecnych czasach ustosunkowanie się do tej przypadłości skórnej jest kompletnie inne – koncentruje się na właściwym, zindywidualizowanym leczeniu oraz pielęgnacji.

W jakich przypadkach leczyć?

Po prawdzie, w dużej liczbie przypadków trądzik jest niezbyt groźny, a jego zasięg jest niezbyt duży, jednak w zaostrzonych przypadkach może powodować powstawanie blizn oraz deformacji skóry. U pacjentów z poważnym przebiegiem schorzenia konieczne jest wcielenie w życie specjalistycznego leczenia specjalistycznymi środkami farmakologicznymi, które efektywnie rozprawia się z problemem. Jednymi z podstawowych wskazań do podjęcia takiego leczenia są: zmiany zapalne skóry, duży stan zapalny, przebarwienia pozapalne, bliznowacenie, a ponad to guzki, krostki i ropne grudki.

Metodyka leczenia

Zanim zostanie wdrożony wybrany lek, obowiązkowe jest przeprowadzenie szczegółowego badania lekarskiego i na jego podstawie, w ścisłej korelacji od objawów klinicznych oraz uwarunkowań, dobiera się właściwe medykamenty. Działanie na kilku płaszczyznach — przeciwzapalnej, przeciwbakteryjnej i przeciwłojotokowej – daje zdecydowanie lepsze efekty, niż sięganie po sposoby mniej skompleksowane. W przypadku trądziku istotny jest moment rozpoczęcia terapii specjalistycznej.

Bezspornie im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepiej. Mylnym jest twierdzenie, że problem sam się rozwiąże, a wyczekiwanie, aż wykwity pojawią się na znacznej części zmienionej chorobowo skóry, rodzi następne poważne problemy.

W leczeniu środkami farmakologicznymi wykorzystuje się miejscowe działanie retinoidami, a w poważnych przypadkach stosuje się antybiotykoterapię, kojarzoną z kuracją izotretynoinową (pochodna Wit. A). Antybiotyki powinny zatrzymać namnażanie się bakterii i tym sposobem zapobiec ich dalszej kolonizacji na skórze Podczas, gdy mamy do czynienia z pryszczami w łagodnej postaci grudek i krostek wystarczającym jest miejscowe stosowanie medykamentu, natomiast w pozostałych przypadkach absolutnie niezbędne jest leczenie kompleksowe. Pochodne witaminy A są wdrażane przy dużej odporności organizmu pacjenta na same antybiotyki.

Często polecana terapia hormonalna nadal powoduje pojawianie się u części pacjentów wiele sprzecznych myśli, całkiem niepotrzebnie – jest ona nie tylko bezpieczna, ale bardzo skuteczna. Polega ona na antagonizowaniu androgenów – męskich hormonów. Podczas leczenia stosuje się spironolakton lub doustne leki antykoncepcyjne.

Kluczowa ciągłość prowadzenia kuracji

Podejmując leczenie, trzeba mieć na uwadze, że zawsze jest ono długotrwałe oraz wymaga zdyscyplinowania ze strony osoby, która się podjęła leczenia. Kluczową wiadomością, o której często się nie pamięta, jest fakt, że rozpoczęcie leczenia może spowodować chwilowe pogorszenie się stanu skóry. To całkowicie normalne, zwłaszcza jeśli pacjent jest pod stałą kontrolą lekarza dermatologa. Nowe zmiany trądzikowe są rezultatem otwierania się oraz oczyszczania niezbyt rzucających się w oczy wcześniej mikrozaskórników. Absolutnie nie można bez spotkania z lekarzem przerywać leczenia, a każde wzbudzające niepokój objawy trzeba konsultować z lekarzem, który prowadzi naszą terapię.