Przejdź do treści

Najważniejsze odpowiednie proporcje

Dziś coraz łatwiej można dostrzec, że kobiety zaczynają mieć obsesję na punkcie ciągłego odchudzania. Chcą być coraz szczuplejsze, coraz chudsze. Na portalach społecznościowych publikują swoje zdjęcia z początku odchudzania i kolejnych etapów. Prezentują zestawy ćwiczeń i surowe diety, które mają pomóc im uzyskać wymarzoną wagę.

Jednak, w tym wszystkim, wiele kobiet zapomina, że nie sama waga jest najważniejsza, ale jej proporcje do wzrostu. Ważny jest tak zwany wskaźnik BMI, który informuje o tym, czy kobieta rzeczywiście ma nadwagę, czy może mieści się już w granicach normy. Sama bowiem informacja, że kobieta waży pięćdziesiąt czy sześćdziesiąt kilo, o niczym jeszcze nie mówi. Ważne, ile ma ona wzrostu. 

Dopiero gdy wskaźnik mówi, że mamy do czynienia z otyłością czy nadwagą, konieczna zaczyna być dieta, czy ćwiczenia. Gdy wskaźnik jest w granicach normy wystarczy zachować dotychczasowy styl życia, nic nie zmieniać, tylko pilnować i dbać o siebie.

Jak obliczyć BMI, które jest tak ważne dla określenia prawidłowej masy ciała? Wzór do tego obliczenia jest niezwykle prosty. Wystarczy podzielić masę ciała, która jest wyrażona w kilogramach, przez wzrost podniesiony do kwadratu, wyrażony w metrach. Uzyskany wynik powinien mieścić się na skali między 18,5 a 24,99. Jeżeli będzie poniżej 18,5 oznacza wówczas niedowagę, jeżeli jest powyżej 25, to wówczas mówi nam o nadwadze. 

Tylko ten wskaźnik powinien być dla kobiet miarodajny. Sama masa ciała, to niepełna informacja. Wskaźnik pozwoli zachować zdrowy rozsądek przy odchudzaniu i nie pozwoli się zagłodzić.