Przejdź do treści

Prawdy i mity dotyczące trądziku

Trądzik jest chorobą, wokół której narosło bardzo dużo legend. W artykule przedstawimy informacje zarówno o najbardziej znanych mitach, jakie powstały wokół tego tematu, jak i o prawdach, które warto wziąć sobie poważnie do serca.

Trądzik – zmora nastolatków

To jeden z najpowszechniejszych mitów, które dotyczą trądziku. Wprawdzie choroba ta dotyka około 80% nastolatków, jednak nie jest ona chorobą wyłącznie tej grupy ludzi. W dużej mierze i coraz częściej pojawia się ona u osób po 30 roku życia, skutecznie komplikując i uprzykrzając życie.

Dyskomfort psychiczny

Prawdą jest, że choć trądzik nie jest chorobą, która może spowodować duże dolegliwości z natury fizycznych, jest on poważnym defektem zarówno kosmetycznym, jak również psychicznym, który może powodować wiele perturbacji. Jednym z najbardziej niebezpiecznych, za to możliwych do wywołania stanów towarzyszących chorobie jest depresja oraz olbrzymi dyskomfort psychiczny. Dlatego też nie powinniśmy bagatelizować problemu, który naprawdę może prowadzić do poważnych problemów.

Trądzik – choroba zakaźna

To powszechny mit, który towarzyszy nam od wielu lat. Trądzikiem NIE DA się zarazić od innych, a bakterie, wywołujące go znajdują się we florze bakteryjnej także osób zdrowych.

Przyczyną trądziku jest zła dieta

I tak i nie. Wbrew panującej powszechnie opinii, odżywianie nie wpływa na powstawanie trądziku, a nieprawidłowości w sposobie rogowacenia ujść mieszków włosowych. Dieta w przypadku niektórych może co prawda nasilić zmiany trądzikowe, jednak najnowsze badania dowodzą, że nie dotyczy to dużej grupy osób y których występują zmiany trądzikowe, a tylko małego odsetka chorujących. U niektórych osób zauważa się nasilenie zmian skórnych po zjedzeniu tłustych potraw, bardzo ostrych, lub też po zjedzeniu czekolady. Jest to jednak dość rzadkie zjawisko, występujące jedynie u niewielkiej liczby osób cierpiących z powodu trądziku.

Prawdą jest natomiast, że właściwa dieta zbilansowana i bogata przede wszystkim w witaminy A oraz witaminy z grupy B może zmniejszyć wydzielanie się łoju, zatem pozytywnie wpłynąć na stan oraz wygląd skóry twarzy.

Najlepszym lekarstwem na trądzik jest kąpiel słoneczna oraz pójście na solarium

To niezwykle popularny mit, w który wierzy wiele osób. o prawda słońce i solarium wspomagają leczenie trądziku, ale tylko chwilowo i co ważne, wysuszając skórę. Co więcej proces przesuszenia skóry prowadzi do wzmożenia wydzielania się łojotoku, co jest błędnym kołem. Nie należy przy tym zapominać, iż nadmierne eksponowanie skóry na słońcu może być przyczyną o wiele poważniejszych problemów skórnych, niż trądzik – z czerniakiem włącznie!

Intensywne mycie twarzy wyleczy trądzik

To mit, w który wierzy bardzo dużo osób cierpiących z powodu chorób skóry. Częste, nadmierne i nazbyt dokładne mycie twarzy preparatami podrażniającymi skórę jest przyczyną nadmiernego wysuszenia skóry oraz wydzielania dużej ilości sebum, co z kolei wpływa na pogorszenie się stanu skóry. Nie można jednak zapominać, że prawidłowa higiena to sprawa kluczowa, w związku z czym twarz należy myć dwa razy w ciągu dnia, najlepiej stosując do tego odpowiednich żeli antybakteryjnych i anty trądzikowych i ciepłej wody.

Trądziku się nie leczy

Zdanie to jest oczywiście nieprawdą. Trądzik, którego się nie leczy może być przyczyną poważnych nieodwracalnych zmian na skórze. Wypryski trądzikowe pozostawione same sobie nie znikają, a wręcz nasilają się, powodując coraz większe problemy. W konsekwencji mogą zostać po nich nieestetyczne bruzdy i blizny. W dużym stopniu pomóc mogą odpowiednie suplementy diety oraz leki przeciwtrądzikowe, jednak tak jak w przypadku każdego schorzenia, zaleca się wizytę u specjalisty po to, aby wyleczyć zmiany. Tylko pod profesjonalną opieką lekarza możemy pokonać zaawansowany trądzik.

Hormony działają na nasilenie zmian trądzikowych

Stwierdzenie powyższe jest prawdą. Zwykle zmiany skórne wzmagają się pod koniec cyklu miesiączkowego, czyli tuż przed pojawieniem się menstruacji.

Podobne zmiany zaobserwować można w czasie ciąży – u niektórych kobiet ciąża może być przyczyną zupełnego ustąpienia zmian, u innych natomiast odwrotnie – poważne zaostrzenie trądziku. Przyczyną tego stanu rzeczy są zmiany hormonalne.