Przejdź do treści

Zdrowotne okoliczności wizyty w saunie

Skandynawowie nie wyobrażają sobie życia bez wizyty w saunie. Głęboko wierzą, że sauna to najodpowiedniejsza forma odpoczynku… Oczywiście wizyta w saunie niesie za sobą multum korzystnych rezultatów dla naszego ciała. Jednak nie dla wszystkich.

Zalety korzystania z sauny

Po pierwsze poprawia się wygląd naszej skóry. Jest ona bez wątpienia lepiej ukrwiona. Szybciej wyzbywa się zanieczyszczeń. Staje się jędrniejsza, bardziej elastyczna, poprawia się jej zabarwienie. Nasze mięśnie są rozluźnione. Dlatego na wizytę w saunie powinni rozważyć ludzie, którzy zażywają dużo ruchu albo żyją w dużym stresie. Dzięki saunie nasza krew lepiej krąży, a nasz organizm jest lepiej dotleniony. Dzięki temu szybciej się regeneruje. Poza tym poprawia się nasza odporność, jesteśmy bardziej odporni na nagłe zmiany temperatur.

Korzystanie z sauny wspiera terapię następujących chorób:

– lekkie stany reumatyczne,

– trądzik,

– długie zapalenia dróg rodnych,

– zwyrodnienia stawów,

– stany pourazowe narządów ruchu.

Przeciwwskazania do korzystania z sauny

Osoby cierpiące na:

– dolegliwości układu krwi,

– padaczkę i stany psychotyczne,

– choroby nowotworowe,

– choroby przewlekłe, w tym niedokrwistość,

– stany gorączkowe,

– zaburzenia wydzielania wewnętrznego, takie jak nadczynność gruczołu tarczowego, obrzęk śluzowaty a także niedomogi kory nadnerczy,

– choroby skóry, w których występuje owrzodzenie skóry.

Ciąża również jest przeciwwskazaniem do korzystania z sauny, szczególnie w sytuacji gdy kobieta ciężarna choruje na zatrucie ciążowe albo niedokrwistość.

Jeżeli cierpimy na którąś z tych dolegliwości przed udaniem się do sauny musimy skonsultować się ze specjalistą.