Zdrowe odżywianie polega przede wszystkim na regularnym dostarczaniu do organizmu wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych w odpowiednich proporcjach i ilościach. Wiele z nich zawartych jest w warzywach. Powinny one więc stanowić podstawę każdej zdrowej diety. Są źródłem witamin, fitozwiązków i błonnika pokarmowego. Najnowsze badania wykazały, że należy spożywać aż 9 porcji owoców i warzyw każdego dnia.
Każdy dzień trzeba rozpoczynać od zdrowego i sycącego śniadania. Dzięki temu rośnie wydajność organizmu, a ponadto zapobiega to nadmiernemu spożywaniu kalorii w pozostałej części dnia. Kolejne posiłki powinno jeść się co 3-4 godziny, co wpływa na przyspieszenie procesu metabolizmu. Jedząc w ten sposób organizm otrzymuje potrzebną porcję energii, ale nie pojawiają się napady głodu.
W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty należące do wszystkich grup produktów spożywczych. Takich grup jest sześć – produkty zbożowe, mleko i jego przetwory, warzywa i owoce, mięso, ryby, jaja, a także tłuszcze jadalne. Ostatnia grupa to cukier i wyroby cukiernicze. Unikać trzeba natomiast fast foodów i dań gotowych. Zawierają one jedynie konserwanty i wzmacniacze smaku, a ponadto dużą ilość tłuszczu i soli.
Kluczem do sukcesu jest także prawidłowe nawodnienie organizmu. Woda spełnia liczne funkcje, bierze udział w wielu procesach życiowych m.in. transportuje substancje odżywcze w organizmie. Osoba dorosła codziennie powinna spożywać nawet 2 litry płynów. Ubytek wody na skutek jej wydalania musi być bowiem stale uzupełniany.
Unikać należy natomiast wyrobów cukierniczych. Są one źródłem tzw. pustych kalorii. Dostarczają do organizmu energię, której nadmiar magazynowany jest jako tkanka tłuszczowa. Nie posiadają natomiast w zasadzie żadnych substancji odżywczych. Co więcej, ich nadmierne spożywanie prowadzi do nadwagi, próchnicy zębów, a nawet cukrzycy.